O středisku

Naše skautské středisko má celkem 4 oddíly (3 klasické a jeden kmen dospělých) – samostatné jednotky, ve kterých se kluci a holky schází. Každý z oddílů má své družiny, skupiny o 6–8 dětech, které spolu tráví většinu času. Jednotlivé družiny pokrývají různé věkové kategorie dětí: Vlčata a Světlušky, Skauty a Skautky, Rovery a Rangers. U nás můžete potkat všechny – od 7letých kluků a holek až po dospělé vedoucí. Jsme členy Junáka – českého skauta, největší a nejznámější výchovné organizace pro děti a mládež v Česku.

V oddílech a družinách se společně pravidelně setkáváme na schůzkách, kde hrajeme různé hry, plánujeme a podnikáme výpravy po okolí, učíme se novým věcem, zažíváme dobrodružství, děláme dobré skutky a nebojíme se žádných výzev. Našimi průvodci jsou kvalifikovaní vedoucí. Ti nejzodpovědnější z nás navíc svým vedoucím pomáhají při přípravách schůzek a akcí – to jsou tzv. rádci

Hrajeme hry, při kterých si protáhneme svaly nebo vyzkoušíme pozornost, věnujeme se tvořivým aktivitám, zpěvu, tanci i divadlu. Jezdíme na jedno i vícedenní výpravy a poznáváme bližší i vzdálenější kraje, zkoušíme různé sporty a technické vychytávky, zapojujeme fantazii, poznáváme sami sebe a posilujeme svůj charakter, poznáváme historii a přírodu, pomáháme v okolí

Závěrem skautského roku jsou 14denní tábory. Všichni účastníci se podílejí na stavbě tábora i na jeho chodu – třeba při hlídání tábora nebo vaření. Učíme se tu dovednostem jako je štípání dříví, zdravověda, táboření a další. Na vlastní kůži testujeme, jestli se dokážeme postarat o sebe i o ostatní.

Využíváme tzv. Skautskou výchovnou metodu. Učíme se především hrou a až vyrosteme, budou z nás samostatní občané, na které bude spolehnutí a kterým nebude cizí pobyt v přírodě, pomoc druhým, spolupráce, fair play nebo zodpovědnost. 🙂

Naše oddíly

vojta.mikulas@seznam.cz

PŘIJÍMÁME NOVÉ ČLENY

KMEN DOSPĚLÝCH

Jsme tým lidí napříč generacemi, které spojuje následující:

• baví nás práce s dětmi
  • hlásíme se ke stejným hodnotám, jaké se snažíme předávat dál: hrát fair play, spolupracovat s ostatními, být prospěšný svému okolí, mít vztah k přírodě
  • chceme věnovat svůj čas něčemu smysluplnému a zažít přitom něco nového

Různí lidé se ve skautu angažují různě: někteří připravují program dětem, další se starají o materiál a finance, jiní třeba jen příležitostně pomůžou se stavbou tábora nebo odvozem materiálu. Každý se může zapojit, stačí mít chuť pomáhat.

Jak pomáháme

V minulých letech jsme například na Mírovém náměstí v rámci Staročeské Ústecké pouti opékali a prodávali párky, výtěžek z této akce byl věnován na dobročinnou sbírku zaměřenou na boj proti leukémii. Pravidelně roznášíme Betlémslké světlo a podílíme se na Tříkrálové sbírce.

Během koronavirové epidemie jsme se podobně jako stovky dalších oddílů zapojili do projektu Skautská pomoc lince seniorů, kde jsme zajišťovali např. jednorázové i pravidelné nákupy rizikovým skupinám. Skauti ze 3. oddílu chodili pravidelně dezinfikovat centrum sociální péče v Ústí nad Orlicí. Skautky ze 2. oddílu zorganizovali jako poděkování našim zdravotníkům dobročinné pečení pro Orlickoústeckou nemocnici. Kromě toho jsme našim skautům a skautkám připravovali pravidelný distanční program. Nebyli jsme tak ochuzení o společně strávený čas. Na online skautských schůzkách jsme plnili různé výzvy. Některé úkoly naši skauti a skautky plnili samostatně venku v přírodě či ve městě.